021 851 7124 | info@beaumont4u.co.za

Teaching Staff

Teaching Staff

Grade R / Graad R

_DSC1339

Retha
Oberholzer

Graad R

Grade Head: Gr R
Subject Head: Plan program for everyday

_DSC1392

Carol
Govana

Graad R Assistent

 

Grade 1 / Graad 1

_DSC1295

Karlien
van der Merwe

Grade 1A1

Subject Head: Gr 1 Afrikaans First Additional Language, Gr 1 English First Additional Language
Sports Coach: Netball, Tennis
Other: Contact for Junior Tennis

_DSC1351

Olivia
le Roux

Grade 1E1

_DSC1267

Tamryn
Roux

Grade 1E2

Sports Coach: Mini cricket, Hockey
Other: HIV health representative, functions committee member

_DSC1320

Carol
Murray

Grade 1E3

Grade Head: Gr 1
Subject Head: Gr 1 Life Skills
Sports Coach: Mini cricket, Netball

_DSC1282

Dominique
Gous

Grade 1E4

_DSC1375

Dale
Bougas

Grade 1E5

_DSC1312

Belinda
Engelke

Grade 1 Class Assistant

Extra Lessons: Support & Enrichment for Language and Maths

Grade 2 / Graad 2

_DSC1276

Marieke
Brockman

Graad 2A1

Sports Coach: Hockey, Sprints

_DSC1327

Darlene
Galloway

Grade 2E1

Grade Head: Gr 2
Subject Head: Gr 2 Mathematics
Sports Coach: Chess

_DSC1285

Bronwen
van den Berg

Grade 2E2

Subject Head: Gr 2 Life Skills
Sports Coach: Hockey, Swimming

_DSC1246

Carol
Viljoen

Grade 2E3

Culture: Head of Eisteddfod for Foundation Phase
Extra Lessons: Gr 2 Afrikaans First Additional Language
Other: Head of Department for Foundation Phase, Head of discipline for Foundation Phase, Didactic Programme for Foundation phase, Marketing and liaising with media, Custodian of the school badge/logo, Swop Shop manager

IMG_3088

Janine
Rautenbach

Grade 2E4

_DSC1342

Gail
Murphy

Grade 2E5

Subject Head: Gr 2 Afrikaans First Additional Language
Sports Coach: Hockey, Tennis
Culture: Gr3 Eisteddfod
Other: Head of embellishment committee, Clothing committee member

_DSC1315

Jean
Immelman

Grade 2 Assistant

Grade 3 / Graad 3

_DSC1370

Michelle
van der Westhuizen

Graad 3A1

Subject Head: Gr 3 Afrikaans Home Language, Gr 3 English First Additional Language
Sports Coach: Netball, Mini Cricket

_DSC0308

Adele
Botha

Grade 3A2

Other: The Story Club

_DSC1426

Joanne
Trinchero

Grade 3E1

Sports Coach: Long Jump
Extra Lessons: Gr 3 Afrikaans First Additional Language
Other: Departmental Head – Foundation Phase, SMT member, Eco coordinator

_DSC0303

Ruth-Ann
Millard

Grade 3E2

Sports Coach: Tennis
Extra Lessons: DAT
Other: Religious Committee

_DSC1306

Leigh
Kotze

Grade 3E3

Grade Head: Gr 3
Subject Head: Gr 3 Mathematics
Sports Coach: Netball, Long Jump

_DSC1242

Leigh-Ann
Mahoney

Grade 3E4

Subject Head: Gr 3 English Home Language
LARP: Gr 3 English Home Language Assessments
Sport Coach: Netball, Swimming

_DSC1329

Chantèl
Kets

Grade 3E5

Subject Head: Gr 3 Afrikaans First Additional Language
Sports Coach: Hockey, Indoor Hockey, Long distance athletics
Culture: Gr 3 Eisteddfod
Other: Contact for mini-hockey

_DSC0306

Nicola
Briston

Grade 3 Assistant

Grade 4 / Graad 4

_DSC1278

Jolene
Smit

Graad 4A1

Grade Head: Gr 4
Subject Head: Gr 4 Life Skills
LARP: Gr 4 Afrikaans Home Language, Gr 4 English First Additional Language, Gr 4 Life Skills
Culture: Costumes for concerts, Eistedfodds
Extra Lessons: Gr 4 Mathematics, Gr 4 Afrikaans Home Langauge, Gr 5 Afrikaans Home Language
Other: Head of school uniform & neatness committee, Head of costume committee

_DSC1309

Edna
Ytier

Grade 4E1

LARP: Gr 4 Mathematics
Sports Coach: Cross Country, Mountain Biking, Long Distance Athletics
Other: Contact for Mountain Biking

_DSC1332

Nicola
Weiss

Grade 4E2

LARP:Gr 4 Afrikaans First Additional Language, Gr 4 Computers
Sports Coach: Hockey, Swimming, Mountain Biking

_DSC1317

Gerardine
George

Grade 4E3

LARP: Gr 4 Natural Science & Technology
Sports Coach: Hockey, Tennis
Other: Member of Eco committee

_DSC1229

Emmi
Fick

Grade 4E4

Subject Head: Gr 4 Social Science
LARP: Gr 4 Social Science
Extra Lessons: DAT Mathematics
Other: Head of Religious enrichment committee, Charity committee member

_DSC1261

Marize
Lategan

Grade 4E5

LARP: Gr 4 English Home Language
Sports Coach: Netball
Culture: Intermediate Phase Eisteddfod
Extra Lessons: English Home Language, Afrikaans First Additional Language

Grade 5 / Graad 5

_DSC1443

Braam
van Wyk

Graad 5A1

Subject Head: Gr 5 Afrikaans Home Language
LARP: Gr 5 Afrikaans Home Language
Sports Coach: Athletics, Rugby
Extra Lessons: Gr 5 Mathematics

_DSC1389

Stefan
de Villiers

Grade 5E1

Subject Head: Gr 5 Mathematics, Gr 5 Natural Science & Technology
LARP: Gr 5 Mathematics, Gr 5 Natural Science & Technology
Sports Coach: Athletics, Rugby

_DSC1436

Lisa
da Costa

Grade 5E2

Subject Head: Gr 5 English First Additional Language
LARP: Gr 5 English First Additional Language, Gr 5 Computers
Sports Coach: Hockey , Tennis
Culture: Entrepreneurs Club
Other: Gr 5 Hey Club(Spiritual oversight), Social media and ADHD liason

_DSC1252

Dèsirèe
Struwig

Grade 5E3

LARP: Gr 5 History, Gr 5 Geography, Gr 5 PSW
Sports Coach: Netball, Tennis

_DSC1434

Michelle
Middleton

Grade 5E4

Grade Head: Gr 5
LARP: Gr 5 English Home Language
Sports Coach: Swimming, Hockey

_DSC1324

Justine
Kruger

Grade 5E5

LARP: Gr 5 Afrikaans First Additional Language
Sports Coach: Tennis, Netball
Other: Head of Photography

Grade 6 / Graad 6

_DSC1232

Natalie
du Plessis

Graad 6A1

LARP: Gr 6 Afrikaans Home Language, Gr 7 Music, Gr 4 Music
Sports Coach: Javelin, Hockey
Culture: Redenaars

_DSC1249

Quinta
Fourie

Grade 6E1

Grade Head: Gr 6
Subject Head: Gr6 Afrikaans First Additional Language
LARP: Gr6 Afrikaans First Additional Language
Extra Lessons: Gr 6 Afrikaans First Additional Language

_DSC1272

Heidi
Seele

Grade 6E2

LARP: Gr 6 Social Science
Culture: Quiz
Extra Lessons: Gr 6 English, Gr 6 Mathematics

_DSC1270

Zane
Ingram

Grade 6E3

LARP: Gr 6 Life Skills
Sports Coach: Hockey , Tennis
Other: Functions committee member

_DSC1395

Garth
Louw

Grade 6E4

LARP: Gr 6 Natural Science & Technology
Sports Coach: Rugby, Cricket
Other: Sports contact for Rugby

_DSC1302

Jarred
Pitout

Grade 6E5

LARP: Gr 6 English First Additional Language, Gr 6 Physical Education
Culture: Singapore tour musical director

Grade 7 / Graad 7

_DSC0381

Arno
Minnie

Graad 7A1

Grade Head: Gr 7
Subject Head: Gr 7 Science, Gr 7 Technology
LARP: Gr 7 Technology, Gr 7 Afrikaans Home Language
Sports Coach: Athletics, Rugby
Other: Contact for athletics, contact for cross-country, contact for adventure club, security committee member

_DSC1233

Wentzel
Burger

Grade 7E1

Subject Head: Gr 7 Mathematics
LARP: Gr 7 Mathematics, Gr 7 Life Skills
Sports Coach: Cricket, Rugby
Extra Lessons: Gr 7 Mathematics
Other: Clothing committee member, Reunion committee member

_DSC1414

Bernie
Savage

Grade 7E2

Subject Head: Gr 7 EMS
LARP: Gr 7 EMS
Extra Lessons: Gr 7 English DAT First Language
LARP: Departmental Head – Maintenance/Repairs/Assets

_DSC1408

Mollie
Smuts

Grade 7E3

LARP: Gr 7 Afrikaans First Additional Language, Gr 7 History
Sports Coach: Hockey, Indoor Hockey
Other: Contact for senior hockey, Contact for indoor hockey, Reunion committee member, Neatness/Uniform committee member, Learner development committee member

_DSC1335

Marguerite
de Wet

Grade 7E4

LARP: Gr 7 Natural Science, Gr 7 English First Additional Language
Sports Coach: Tennis, Cross country, Squash
Other: Contact for tennis, Functions committee member, Adventure club committee member

_DSC0304

Gareth
Rudolph

Grade 7E5

Subject Head: Gr 7 English
LARP: Gr 7 English
Sports Coach: Tennis